- Stát finančně podporuje výstavbu energeticky pasivních domů
- Soběstačnost znamená bezpečí pro rodinný rozpočet
- Projekt rozhoduje o výdajích na provoz domu
- Využijte přírodní síly okolního prostředí
- Fázujte výdaje na stavbu domu
Stavebník se musí dívat do budoucnosti
Právě ve fázi plánování definitivně rozhoduje o výši své investice, ale také o míře soběstačnosti a jistoty kvalitního bydlení. Jinými slovy rozhoduje o sumě peněz, kterou musí budoucí uživatel domu nezbytně a za všech okolností vygenerovat na umoření všech nákladů spojených s bydlením. Právě nezávislost na tržních cenách energií a pitné vody je zárukou komfortního života i v situacích, kdy se významně změní jejich cena.
Rada odborníka Ing. Libora Hrubého:
Nestyďte se požádat svého projektanta o rozfázování realizace stavby do časové osy, která bude odpovídat vašim finančním plánům a možnostem. Plán musí být rozvržený tak, aby si jednotlivé kroky stavby rozdělené v čase nebránily.
Změna klimatu přinese v budoucích letech více tepla i sucha. Přesto mnoho stavebníků stále věnuje při plánování stavby nejvíce pozornosti řešení technologie vytápění. Kromě vytápění domu v zimě je nyní na čase myslet i na zajištění příjemné pobytové teploty během tropických dní (pozn.: do konce století se počet tropických dní až ztrojnásobí). Udržovat v domě komfortní klima pasivní formou pomáhají venkovní žaluzie a řízené větrání. Se suchem souvisí úsporné nakládání s vodou například pomocí nádrží na zachytávání dešťové vody nebo domácími čistírnami odpadních vod.
Stavějte odpovědně k životnímu prostředí s finanční podporou státu
Státní fond životního prostředí motivuje stavebníky a majitele domů k šetrnému bydlení, protože stejně jako pro uživatele nemovitostí, také pro stát je globální přemíra spotřeby nákladná a neudržitelná. Nabízí proto významnou finanční pomoc až 60 % s realizacemi všech opatření, která jsou v souladu s šetrným ekologickým nákladním s přírodními zdroji. Podrobněji o čerpání financí z Nové zelené úsporám naleznete ve videích: dotace na fotovoltaiku, dotace na úsporné zdroje tepla, dotace na vodu.
Rozpočet na dům
Během sestavování finančního plánu je nezbytné započíst i peníze za projekt, přípojky a zemní práce. Architekt je obvykle do rozpočtu na dům nezohledňuje. Nutnost je také hotový domov vybavit základním nábytkem, i na ten musí investorovi zbýt peníze. Stavebník by tedy měl projektantovi nebo architektovi svěřit částku, která mu z celkových úspor a výše úvěru zbyde po odečtení těchto výdajů. Je zcela naivní si myslet, že rozpočet předložený investorem bude nadsazený.