Nezbytnou součástí dokumentace pro stavební povolení i ohlášení stavby je průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). V roce 2020 vešla v platnost nová legislativa, která upravila, jak se energetická náročnost měří. Legislativa nyní o mnoho přísněji stanovuje podíl používání obnovitelných zdrojů při provozu domu.
Energetická náročnost domu se hodnotí porovnáním navrhované budovy s referenčním domem. Referenční dům projektant vytvoří jako kopii s naprosto stejnými parametry a vybaví ji opatřeními a technologiemi splňujícími minimální požadavky na dům s téměř nulovou spotřebou.
Topení dřevem, uhlím, zemním plynem, elektřinou, nebo kombinací různých zdrojů?
Každý z nich má svá pro a proti a principem výpočtu PENB jsou některé upřednostňovány, jiné naopak. Čím ekologičtější, tím výhodnější. Nejlépe vychází pro topení dřevo. Při topení zemním plynem je nezbytností nákladné zřízení plynové přípojky a komínu, ceny a dodávky plynu jsou navíc v současné době nejisté a ohrožené. Elektřina je na topení snadno využitelná a instalačně levná, ale…
Takzvaný faktor primární energie z neobnovitelných zdrojů, při výpočtu pro PENB domy vytápěné elektřinou zatím stále znevýhodňuje. Důvodem je vysoký podíl neobnovitelných zdrojů pro její výrobu v Česku. Domy vytápěné elektřinou tak musejí mít například ještě menší tepelné ztráty, více využívat solární zisky a být doplněny o další technologie využívající obnovitelné zdroje.