Za současných cen energií není pochyb o smysluplnosti investic do technologií jako fotovoltaická elektrárna a tepelné čerpadlo. Investici lze navíc z části pokrýt financemi ze státní dotace.
Řešení energetické krize si nelze představit tak, že si investor nechá na střechu nainstalovat fotovoltaické panely a má vystaráno. Za energetickou soběstačností stojí v první řadě stavební fyzika celé budovy, zejména její izolace a vzduchotěsnost. Fotovoltaickou elektrárnu se vyplatí zřídit až teprve poté, co je vyřešená obálka budovy. Je to tedy poslední opatření, které by se mělo na domě z hlediska úspory řešit.
První krok k soběstačnosti
Fotovoltaická elektrárna napájí domácí spotřebiče a ohřívá vodu. Nespotřebovanou energii může ukládat do baterií a využívat ji během večera. Cílem fotovoltaiky je energetická soběstačnost a šetření peněz za energie. Má ale i svoje mínusy, zejména závislost na počasí a nízký výkon v zimních měsících.
Fotovoltaika v zimních měsících
V zimních měsících je výroba i 10x menší než během dlouhých slunečných dní na jaře a v létě. Kombinací fotovoltaiky s tepelným čerpadlem lze dosáhnout výrazně lepší efektivity fotovoltaického systému právě v topné sezóně. V zimním období čerpadlo pro svůj provoz využívá elektřinu vyrobenou fotovoltaickou elektrárnou. Prostřednictvím tepelného čerpadla proměníte každou jednu kilowatthodinu vyrobenou fotovoltaickou elektrárnou ve 3 kW tepla (orientační hodnota). To je výhodnější, něž vyrobenou elektřinu spotřebovat k provozu domácích spotřebičů.
Pro dosažení takových čísel je ale nutná dokonalá spolupráce těchto dvou technologií.
Čerpadlo, které je přímo designováno pro spolupráci s fotovoltaikou je například iDM. Toto čerpadlo využívá k provozu primárně energii fotovoltaické elektrárny a umí pracovat s dynamickými tarify. Další výhodou je připojení k síti čerpadel v celé Evropě, a tím schopnost předpovídat počasí a upravovat dle předpovědi své fungování. Umí tak například předtopit, když se blíží studená fronta.
Odborník radí ve videu
Fotovoltaika v létě
V létě fotovoltaika pokrývá velkou část spotřeby domu, nabíjí baterie a poskytuje energii na provoz moderního tepelného čerpadla, které má funkci chlazení. Se souhlasem provozovatele distribuční sítě můžete přebytečnou energii prodávat na trh.
Financování nového systému vytápění
Dotace na fotovoltaiku a tepelné čerpadlo
Více informací o dotačním programu naleznete na webových stránkách www.novazelenausporam.cz nebo na krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí ČR.