Back To Top

Úspora na vytápění až 75 %

Za současných cen energií není pochyb o smysluplnosti investic do technologií jako fotovoltaická elektrárna a tepelné čerpadlo. Investici lze navíc z části pokrýt financemi ze státní dotace.

Řešení energetické krize si nelze představit tak, že si investor nechá na střechu nainstalovat fotovoltaické panely a má vystaráno. Za energetickou soběstačností stojí v první řadě stavební fyzika celé budovy, zejména její izolace a vzduchotěsnost. Fotovoltaickou elektrárnu se vyplatí zřídit až teprve poté, co je vyřešená obálka budovy. Je to tedy poslední opatření, které by se mělo na domě z hlediska úspory řešit.

První krok k soběstačnosti 

Fotovoltaická elektrárna napájí domácí spotřebiče a ohřívá vodu. Nespotřebovanou energii může ukládat do baterií a využívat ji během večera. Cílem fotovoltaiky je energetická soběstačnost a šetření peněz za energie. Má ale i svoje mínusy, zejména závislost na počasí a nízký výkon v zimních měsících.

Čtěte také: Jak na soběstačný dům

Fotovoltaika v zimních měsících

V zimních měsících je výroba i 10x menší než během dlouhých slunečných dní na jaře a v létě. Kombinací fotovoltaiky s tepelným čerpadlem lze dosáhnout výrazně lepší efektivity fotovoltaického systému právě v topné sezóně. V zimním období čerpadlo pro svůj provoz využívá elektřinu vyrobenou fotovoltaickou elektrárnou. Prostřednictvím tepelného čerpadla proměníte každou jednu kilowatthodinu vyrobenou fotovoltaickou elektrárnou ve 3 kW tepla (orientační hodnota). To je výhodnější, něž vyrobenou elektřinu spotřebovat k provozu domácích spotřebičů.

Kolik peněz za energie se dá uspořit? 

  1. nahrazení elektrokotle tepelným čerpadlem znamená úsporu zhruba 40 %
  2. přidáním fotovoltaické elektrárny dokáže domácnost ušetřit až 75 % dosavadních nákladů na energie

Pro dosažení takových čísel je ale nutná dokonalá spolupráce těchto dvou technologií. 

Čerpadlo, které je přímo designováno pro spolupráci s fotovoltaikou je například iDM. Toto čerpadlo využívá k provozu primárně energii fotovoltaické elektrárny a umí pracovat s dynamickými tarify. Další výhodou je připojení k síti čerpadel v celé Evropě, a tím schopnost předpovídat počasí a upravovat dle předpovědi své fungování. Umí tak například předtopit, když se blíží studená fronta.

Odborník radí ve videu

Fotovoltaika v létě

V létě fotovoltaika pokrývá velkou část spotřeby domu, nabíjí baterie a poskytuje energii na provoz moderního tepelného čerpadla, které má funkci chlazení. Se souhlasem provozovatele distribuční sítě můžete přebytečnou energii prodávat na trh.

Financování nového systému vytápění

Aktuální sazby a zvýhodnění úvěrů na úsporné bydlení: Hypotéka pro budoucnost České spořitelny a Úvěr pro budoucnost od Buřinky

Dotace na fotovoltaiku a tepelné čerpadlo

Více informací o dotačním programu naleznete na webových stránkách www.novazelenausporam.cz nebo na krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí ČR.