Back To Top

Vzduchotěsnost staveb

Nutností pro pasivní a úsporný dům je vzduchotěsná obálka. Jedná se o nezbytnou vlastnost pasivních domů a nápomocný prvek při šetření energií ve všech ostatních vytápěných budovách. Vzduchotěsnost kterou vyžaduje i technická norma, prospívá a prodlužuje životnost každého domu. 

Hlavní účel vzduchotěsné obálky domu

Při otevřeném okně unikne z místnosti přibližně 5 kW za hodinu, netěsnostmi v domě další 1 kW. Kvůli nekontrolovatelnému proudění vzduchu obálkou budovy dochází ke ztrátám tepla, a tedy energetické neefektivitě. Postupem času se kondenzace vodní páry v netěsnostech může nepříjemně projevit defektem v konstrukci domu. Vzduchotěsnost pomáhá zachovávat účinnost řízeného větrání, další důležité součásti všech pasivních domů. Obzvláště to platí v případě, že si investor pořídí rekuperační systém větrání, tedy se zpětným získáváním tepla.

Odborník radí ve videu

Příklady provedení vzduchotěsných spojů naleznete v katalogu konstrukčních detailů na stránkách Centra pasivního domu.

Opatření pro vzduchotěsnost

Velká část práce na opatřeních pro vzduchotěsnost domu připadá projektantovi. Záleží na důkladném promyšlení detailů vzduchotěsnících prvků a vhodnosti použitého materiálu. Platí, že čím je stavba jednodušší a kompaktnější, tím méně detailů se musí řešit. Nevyplatí se projekt odbýt s tím, že detaily vyřeší stavba. Projektant musí být pečlivý a dopředu myslet na všechno. Jakmile je stavba hotová, ne vždy se dají chyby vyřešit zpětně a bez vícenákladů. Doporučuje se proto ověřit těsnost už v průběhu výstavby.

(Ne)vzduchotěsnost dřevoštěpkových desek

Po letech zkoumání a zkušeností je již dnes jasné, že pro vzduchotěsnou dřevostavbu do základů budovy nestačí sebelepší dřevoštěpková deska. Vždy musí být ošetřena nátěry, které zvyšují její vzduchotěsnost. I ty nejlepší výrobky na trhu splňují hodnotu normy pro vzduchotěsnost pasivních domů až po ošetření nátěry.

Prohlédněte si video, jak vzduchotěsnost u konstrukcí z pálených cihel

Detaily, na kterých se nejčastěji chybuje

  • sokl stavby u založení
  • provedení věnce
  • napojení vnitřních příček
  • ukončení příček v posledním podlaží
  • rozvody infrastruktury