Back To Top

Rodinný dům za tři měsíce

  1. dřevo je výhodný konstrukční materiál
  2. ideální pro stavbu energeticky úsporného domu
  3. rychlost výstavby snižuje náklady na provoz staveniště
  4. rychlost výstavby znamená menší výdaje při čerpání hypotečního úvěru
  5. materiál podpořený finančním bonusem ze Státního fondu životního prostředí

Dřevo je materiál budoucnosti pro výstavbu moderních rodinných domů i veřejných budov

Každá sedmá novostavba rodinného domu je, dle aktuálních průzkumů trhu, ze dřeva. Nejvhodnějším a nejčastěji používaným dřevem pro nosné konstrukce je smrk, doplňkově borovice.

Konstrukční varianty dřevostaveb

  • Sloupková konstrukce – S touto variantou se u rodinných domů setkáme nejčastěji. Znát ji můžete také s pojmem rámová nebo sendvičová. Každého výrobce charakterizuje vlastní řešení, které však musí zahrnovat i správné provedení konstrukčních detailů.
  • CLT panely a těžký skelet – Lepené dřevo si zachovává svůj přirozený vzhled a má výrazně lepší statické vlastnosti. Tato varianta se méně vidí u rodinných domů z důvodu vyšší ceny. Je však oblíbená mezi architekty a velmi často nachází uplatnění všude tam, kde je potřeba elegantně překonat velké rozpory mezi nosníky. V zahraničí se můžeme setkat také s výškovými budovami i fotbalovým stadionem, kde tvoří hlavní konstrukční materiál lepené dřevo.
  • Dřevo v surovém stavu se využívá pro roubenky a sruby. Na stavbu srubů se používají masivní, ne zcela vysušené kulatiny, které během prvních let sesedají. Moderní roubenky se staví z vysušených, přesně navržených a strojově vyřezaných hranolů.

O kvalitu výroby moderních dřevostaveb se starají roboti

Novostavbu ze dřeva vyrobí panel po panelu robotizovaná linka ve výrobní hale. Kvalita je pod kontrolou lidí i strojů.

Lokální české dřevo se udržitelným způsobem těží pro stavby moderních rodinných domů.

V souladu s českými zákony jsou vytěžené stromy důsledně nahrazovány novou výsadbou. Dřevo je obnovitelný stavební materiál a jeho využití ve stavebnictví nevyčerpává přírodní zdroje.

Ve dřevě je uložen uhlík, který strom během svého života pohltil z atmosféry. Jedná se tedy o nejekologičtější materiál pro stavbu domu.

Domy ze dřeva se staví výrazně kratší dobu díky automatizaci a prefabrikaci, která je velmi přesná, a činí tak dřevěné konstrukce domu kvalitnějšími. Rychlý průběh umožňuje suchý proces stavby. Dřevostavba rodinného domu je hotova přibližně za tři měsíce.

Významným pozitivem jsou také vynikající tepelně izolační vlastnosti obvodových plášťů dřevostaveb. Mnohdy již ve standardním provedení splňují obálky dřevostaveb parametry pasivních domů. Jedná se tedy o úsporné nízkoenergetické stavby.

Vzhled a vůně dřeva prokazatelně pozitivně působí na psychickou pohodu.

Při výběru dodavatele dřevostavby se může zájemce orientovat podle certifikace Dokument národní kvality. Výrobce a certifikované realizátory dřevostaveb naleznete na stránkách ADMD.

Podrobněji o dřevostavbách ve videu:

Číst další články na téma: Řekněte si o peníze na stavbu úsporného domu, úvěr na novostavbu ze dřeva.