Back To Top

Jak dosáhnout na vlastní soběstačný dům

Pasivní dům s fotovoltaickou výrobnou na střeše

Jedním z hlavních nástrojů pro dosažení soběstačnosti a šetření nákladů na energie je vlastní fotovoltaická elektrárna. Vyrobenou energii můžete spotřebovávat provozem spotřebičů a nevyužité přebytky využívat následujícími způsoby:

  • Ohřev vody v zásobníku
  • Akumulací do baterií
  • Akumulací do baterií elektromobilu
  • Prodejem do distribuční sítě
  • Kombinací uvedených způsobů

Na trhu jsou obchodníci, kteří vykupují přebytky elektrické energie za částky, které se velmi blíží spotovým (burzovním) cenám. Není tedy již pravdou, že tzv. přetoky vyrobené elektrické energie se nevyplatí odvádět do distribuční sítě. Stále ale platí, že provozovatele sítě musíte o výrobní číslo (EAN) požádat.

Chtějte dotaci od státu

Na pasivní domy poskytuje stát dotace. S programem Nová zelená úsporám může stavebník získat až milion korun. Podporu totiž získá nejen na stavbu domu v pasivním standardu, ale také na zelenou střechu, systémy pro nakládání s dešťovou vodou, dobíjecí stanici pro elektromobil a fotovoltaiku.

Na parametry pasivního domu dosáhne snadněji dřevostavba.

Každý metr podlahové plochy jsou desetitisíce navíc

Do nákladů se výrazně promítá velikost domu. Rozpočet na stavbu domu můžete ze dvou třetin ovlivnit ve fázi plánování. Později s výběrem dodavatelů, technologií a materiálů budete už vždy bojovat o úspory v řádech jednotek procent.

V dnešní době nejsou neobvyklé ani extrémy malometrážního bydlení tzv. Tiny houses. Malé domky s podlahovou plochou 20-40m2 nebo modulární bydlení, které uvažuje s postupným rozšiřováním obytného prostoru.

 

Garsoniéra na pronájem

Pomoc se splátkami hypotéky může bytová jednotka navíc s dispozicemi garsoniéry. Pronajímat ji, může znamenat pasivní pokrytí nákladů na splátku hypotéky.

Skupina investorů

Několik rodin nebo známých může společně financovat malý bytový dům. Cena pozemku, technologií a dalších přidružených položek se dělí mezi několik lidí, a to znamená více ušetřených peněz.

Příkladem soběstačného bydlení, které má zakomponované výše zmíněné úsporné prvky, je rodinný dům Chimney v Brně-Komíně. Má dvě bytové jednotky a po většinu roku je provozován bez nutnosti odběru elektrické energie z distribuční sítě. Na webových stránkách www.vizeatelier.eu si mohou zájemci zjistit o Chimney více informací a také si spustit 3D prohlídku domu.